Fren Neden Tutmaz - Aslan Oto Fren
services

Fren Neden Tutmaz

Aktif güvenliği en önemli unsurlarından biriside araçlarda bulunan frenlerdir. Bir araçta fren sistemini verimli olabilmesi için yaklaşık motor gücünün 8 katı oranında fren kuvveti gerekmektedir. Frene basıldığı anda hidroliği belli basınç altında tekerleklerdeki silindirlere ulaştırmalı ki etkili ve verimli fren sağlanabilsin. Aşağıda bahsedeceğimiz unsurlar bu frenlemeyi zayıf kılar ve kazalar kaçınılmaz olur.

Frenlerin zayıf tutması şu etkilere bağlıdır.

1-Fren ana merkezinden, tekerlek fren merkezlerinden veya hortum ve rekorlardan hidrolik kaçağı

2-Fren Balatalarının aşınması.

3-Fren merkezinden hidrolik yağ kaçağının olması ve balataların yağlanması.

4-Fren ayarı bozuk olması, balataların ısınarak frenlerin zayıflaması.

5-Westinghouse’da arıza olması.

6-Hidrolik yağı çok eskimesi ve fren borularının patlaması

 

Aracımızda Fren Sistemi Arızası Tesbit etme Yöntemleride Şunlardır

 

1-Frene bastığınızda homurtuya benzer rahatsız edici bir ses çıkıyor ve fren pedalı titriyorsa, fren sisteminde bir arıza var demektir. Bu gibi durumlarda fren etkinliği azalır ve sürüş güvenliği de tehlikeye girer. Bu yüzden fazla zaman geçilmeden servise gitmelisiniz.

2-Frene bastığınızda, pedal debriyaj yumuşaklığında döşemeye kadar iniyorsa, fren merkezinde bir sorun var demektir. Bu gibi durumlarda fren Westinghouse’unda, ana merkez bölgesinde bir kaçak olup olmadığı araştırılır. Bu bölgelerde hidrolik yağı lekeleri varsa, ana merkezin yenisiyle değiştirilmesi gerekir.

3-Yüksek hızla giderken frene basıldığında pedal ve direksiyon titriyorsa, frenlerde problem var demektir. Bu da fren disklerinin kontrol edilmesi gerektiğini gösterir. Titreme, disklerin incelmesi ve yamulmasından kaynaklanır. Çözüm, disklerin ve fren balatalarının değiştirilmesidir.

4-Ani bir şekilde frene basıldığında, otomobil sağa veya sola çekiyorsa, fren ayarlarında bir dengesizlik var demektir. Frene basıldığında hangi tarafa çekiyorsa, o tarafın freni iyi tutuyor demektir. Frenin dengesiz tutması çok tehlikelidir. Freni dengesiz olan bir araçla ani fren yapmak gerektiğinde, aracın devrilme riski vardır.